Przed zakupem wielorazowych woreczków warto wziąć pod uwagę kilka kwestii, tak, aby wybrany przez nas produkt był odpowiedni dla naszych potrzeb i służył nam jak najdłużej. Jakie woreczki wybrać?
Wielorazowe woreczki są zamiennikiem jednorazowych siatek foliowych i mogą być wykorzystywane setki razy. Warto dobrze przemyśleć zakup woreczków, tak, aby spełniały wszystkie stawiane im wymagania.
Z jakiego materiału woreczki wielorazowe wybrać?
Wielorazowe woreczki produkowane są z wielu materiałów. Każdy z nich ma swoje zalety, na które warto zwrócić uwagę podczas wybieranie produktów. Woreczki wykonane z naturalnych tkanin, takich jak bawełna, są bardziej rozciągliwe. Zapakujemy do nich więcej produktów, niż do uszytego w tym samym rozmiarze, woreczka np. z poliestru. Taka informacja jest kluczowa podczas planowania zakupów z własnymi workami.
Woreczki Sakwabag®, wykonane z organicznej bawełny i posiadające certyfikację Global Organic Textile Standard (GOTS), mogą być również używane do przechowywania produktów przez długi czas. Oznacza to, że po zrobieniu zakupów nie musimy wyjmować warzyw czy owoców z woreczków. Specjalna, siateczkowa struktura tkaniny sprawia, że umieszczane w woreczkach warzywa i owoce „oddychają”. Pozwala to na przechowywanie produktów zapakowanych w Sakwabag® w lodówce, dzięki czemu szybko więdnące produkty np. sałaty, pieczarki, rzodkiewki, zioła- dłużej utrzymują swoją świeżość.
Z organicznej bawełny są również wykonane worki Sakwabag® na pieczywo i produkty sypkie. Lity materiał zabezpiecza chleb, tak, aby nadmiernie nie wysychał. Jest również szczelny, przez co idealnie sprawdza się do takich produktów jak ziarna czy kasze.
Woreczki wielorazowe z bawełny czy rPetu- jakie są różnice?
Na naszej stronie dostępne są także woreczki wielorazowe z rPETu, czyli tkaniny wykonanej w 100 proc. z recyklingu plastikowych butelek po napojach. Tkanina rPET zachowuje się w użytkowaniu jak poliester. Zamiast jednak zużywać do jej wytworzenia nowe zasoby – powstaje z przetworzenia odpadów, jakimi są butelki po napojach wykonane z tworzywa PET. Takie woreczki są dużo cieńsze i lżejsze niż te wykonane z bawełny. Są również bardzo odporne na wszelkiego rodzaju zabrudzenia. Soki owocowe nie wsiąkają we włókna materiału. Bardzo łatwo można pozbyć się plam, nawet z czerwonych owoców- wystarczy, zanim plama zaschnie, przepłukać woreczek pod bieżącą wodą!
Ponieważ rPET nie jest naturalnym materiałem nie rekomendujemy przechowywać w nim produktów w lodówce czy kuchennej szafce. Tak jak w przypadku zakupów dokonywanych w klasycznych siatkach foliowych, po zakupach wykonanych w wielorazowych woreczkach z rPETu najlepiej jest przełożyć produkty do szklanych pojemników.
Owoce i warzywa zapakowane do bawełnianych woreczków można od razu włożyć do lodówki, bez konieczności ich rozpakowywania.
Jaki rozmiar wielorazowych woreczków wybrać?
Wielkość worków to drugie po materiale, najważniejsze kryterium jakim należy się kierować. Zbyt małe woreczki nie pomieszczą naszych zakupów przez co będziemy frustrować się w sklepie, a ostatecznie porzucimy je na dnie kuchennej szafki i całkowicie zrezygnujemy z ich używania. Duże woreczki zajmują zaś zdecydowanie więcej miejsca, przez co mogą być niewygodne.
Na początek najlepiej przyjrzeć się swoim zakupom. Jakie ilości warzyw i owoców przynosimy do domu? Czy robimy duże zakupy raz na tydzień, czy może kupujemy mniejsze ilości codziennie?
W Sakwabag® wprowadziliśmy kilka rozmiarów bawełnianych woreczków, aby jak najlepiej dopasować je do różnych potrzeb klientów:
- woreczek M, ma wymiar typowej zrywki w supermarkecie- to najpopularniejszy rozmiar,
w którym zmieści się kilka grejpfrutów, główka sałaty, a nawet 2,5 kg jabłek czy ziemniaków. Choć woreczek wygląda na mały, należy pamiętać, że jest on wykonany z bawełnianej siatki, która jest bardzo rozciągliwa. Woreczek M można kupić pojedynczo, a w zestawie średnim znajdziecie aż trzy takie woreczki.W tym rozmiarze występuję również woreczek na produkty sypkie, który pomieści np. 4 bułki, połówkę chleba czy 2 kg orzechów. - woreczek L, to duża sakiewka dla osób, które kupują większe ilości produktów. Może pomieścić aż do 5kg! Idealnie sprawdzi się u osób, które robią zakupy dla kilkuosobowej rodziny lub wolą mieć spory zapas warzyw czy owoców w domu. Jest dostępny na sztuki oraz w naszych zestawach. W tym rozmiarze występuje również worek na pieczywo Sakwabag®. Spokojnie zmieścicie w nim cały bochenek.
- woreczek S, ten mały woreczek wygląda bardzo niepozornie, ale w praktyce okazuję się bardzo przydatny dla osób mieszkających w pojedynkę lub takich, które zamiast zakupów raz w tygodniu wybierają codzienne wyjścia do sklepu. W woreczku zmieszczą się 4 cytryny, garść orzechów czy 30 gr pomidorków koktajlowych. Mały woreczek na produkty sypkie w tym samym rozmiarze możecie kupić pojedynczo- idealnie pomieści pół kilo kaszy lub ziaren.
Ile woreczków kupić na początek?
Wiedząc, ile produktów najczęściej kupujemy możemy określić ile woreczków będzie nam potrzebnych. Na początek można zdecydować się na 3-5, które powinny wystarczyć podczas podstawowych zakupów. Później można zdecydować się na dokupienie dodatkowego rozmiaru lub dobrać woreczki posiadające inne właściwości np. do trzech worków na owoce i warzywa dokupić zestaw woreczków na produkty sypkie.
Na naszej stronie znajdziecie następujące zestawy woreczków:
- zestaw średni– trzy woreczki M na owoce i warzywa
- zestaw mix: woreczek S, M oraz L
- zestaw duży: 1x woreczek S, 2x woreczek M, 1x woreczek na 1,5 kg (występujący jedynie w tym zestawie) oraz 1x woreczek L
- zestaw na produkty sypkie: 1x woreczek na pieczywo, 2x woreczek w rozmiarze M oraz 1 mały woreczek
- zestaw woreczków rPET– w zestawie znajdują się trzy woreczki o rozmiarze M, jednak z uwagi na materiał z jakiego zostały wykonane nie są tak rozciągliwe jak nasze bawełniane woreczki na owoce i warzywa. Do jednego woreczka z rPETu wejdzie około 1,5 kg produktów.
Mamy nadzieję, że dzięki temu krótkiemu poradnikowi będzie Wam łatwiej dobrać idealne woreczki dla siebie i rozpocząć robienie zakupów bez plastiku!